• by 33d
 • 30. novembra 2018
 • 10
 • 5

Cítíte se před návštěvou stomatologie relativně klidně nebo jste z návštěvy zubní ordinace trochu nervózní? Trápí Vás to dny nebo týdny před termínem? Ať už jste na tom jakkoli, je dobré vědět, že v tom nejste sami. Mít malou nebo dokonce velkou nervozitu z návštěv stomatologie je ve skutečnosti běžné.

Dental Implants Surgery Concept Pen Tool Created Clipping Path

 

Zatímco strach ze stomatologie může vést ke stresu, vyhýbání se péči a může mít daleko rozsáhlejší důsledky.

Stomatologie je rostoucí odvětví lékařských věd, která ve vědecké komunitě získává na převaze. Stomatologie je lékařský obor, který se zabývá studiem ústní dutiny a historicky to byla uznávaná lékařská specializace v mnoha oblastech světa, i když dnes lidé častěji označují stomatologii jako dentální lékařství.

Jako každý obor medicíny je stomatologie rozdělena a zde si vypíšeme pár příkladů:

 • Ústní rehabilitace
 • Ortodoncie, protetika a zubní náhrady
 • Dětská stomatologie a geriatrická stomatologie
 • Estetická stomatologie
 • Neurofokální stomatologie
 • Obličejová ortopedie
 • Ústní patologie

A další.

Již v šestém týdnu těhotenství se u dětí začínají tvořit a mineralizovat dětské zuby, a proto je dobrá výživa matky. Tomto období nezbytná pro správný rozvoj zdraví v ústní dutině. Zuby dětí se nadále vyvíjejí a mineralizují od doby před narozením až do raného dospívání. Kromě toho se ostatní tkáně v těle neustále recyklují a potřebují živiny na podporu nového růstu a vývoje. Jakmile zuby proniknou do úst, povrchová mineralizace bude nadále ovlivňována slinami, jídlem, tekutinami, zubními pastami a fluoridovými výplachy. Když rodiče řeknou „jsou to jen mléčné zuby, stejně vypadnou“, mají špatný dojem. Dentální návštěva již od prvního zoubku udává směr k celoživotnímu zdraví zubů. Faktem totiž je, že primární (mléčné) zuby slouží jako vodítka pro trvalé zuby a jsou důležité pro zdraví a funkci jejich dospělých následníků.

Prevence

Co je vlastně prevence? Prevence je v pravém slova smyslu zastavení očekávaného problému dříve, než vůbec začne. Důležitost primárního chrupu a příprava na celoživotní dobré zdraví ústní dutiny jsou hlavními důvody, proč by rodiče měli přivést své děti k stomatologovi, nejlépe před jejich prvními narozeninami. Je to více než obyčejná návštěva. I roční dítě potřebuje komplexní vyšetření, a dokonce i nějaké preventivní aplikace. Jedním hlavních účelů první návštěvy je vyšetřit dítě na řadu forem zubního kazu, které mohou postihnout kojence a malé děti.

Zubní kaz a prevence zubního kazu

Zubní kaz je jednou z nejrozšířenějších nemocí naší doby, ale moderní stomatologie udělala velký pokrok v boji proti zubnímu kazu. Na základě let vědeckého a klinického výzkumu nyní zubní lékaři směrují k přístupu k léčbě zubního kazu, který je přizpůsoben Vašemu osobnímu riziku. Moderní stomatologie nyní dokáže vyhodnotit rizikové faktory zubního kazu a využít je k preventivním doporučením. Ne každý má stejnou míru rizika vzniku zubního kazu, cože je dále komplikováno skutečností, že riziko je dynamické a mění se denně a také v delších časových obdobích.

Diagnostika

Dnes je možné otestovat bakterie produkující kyseliny odebráním vzorku vašeho plaku a jeho testováním na bakterie produkující kyselinu. Můžete se také pokusit tyto bakterie vymýtit změnou podmínek v ústech. Stomatologické testovací měřiče nyní mohou poskytnout odhady bakterií produkujících kyselinu za 15 sekund. Hodnota od 0 do 1500 koreluje s nízkým rizikem a hodnota 1501-9999 koreluje s vyšším rizikem.

Kromě tradičních věcí, které Vám vždy bylo stomatologem doporučeno dělat, jsou nyní léčebné a preventivní strategie založeny na Vašem osobním riziku. Pokud je Vaše riziko zubního kazu vysoké, lze jej snížit např.:

 • Výplachy obsahující bezpečné ředění roztoku chlornanu sodného
 • Výplachy obsahující antibakteriální látku chlorhexidin
 • Produkty obsahující fluor
 • Xylitolem neboli přírodním cukerným alkoholem
 • Produkty s minerály vápníku a fosfátu

Nakonec je to o partnerství. Váš vztah s týmem Vaší stomatologické ordinace je založen jak na vědeckém přístupu, tak na pečujících zdravotních profesionálech, kteří společně zajistí, že zubní kaz bude nemocí Vaší minulosti

5 Comments

 1. Sonya Reichert
  7. novembra 2018 at 13:07

  Fugit et eveniet ad omnis enim tempore rerum. Perferendis maiores a culpa sit earum possimus sapiente. Iusto molestiae quisquam sint in aspernatur quod quam.

  • Chris Karter
   8. novembra 2018 at 8:41

   Curabitur risus purus, ornare at pulvinar ac, tempor et lacus. Sed a ornare dolor, ac aliquam ipsum. Aliquam dignissim ut lorem eget tristique. Nulla in commodo justo. Vestibulum eu nunc ac metus rhoncus commodo. Nunc ut risus vehicula, egestas diam nec, hendrerit massa.

   • Chris Karter
    8. novembra 2018 at 9:30

    Sed dolor ligula, dictum ac mattis nec, sagittis non ipsum. Integer sollicitudin nunc vitae nisi facilisis, sed rutrum elit vestibulum.

    • Dr. Emma Stone
     8. novembra 2018 at 9:35

     Aenean sem quam, malesuada non venenatis non, porta et magna. Donec nec urna eget sapien ornare tristique. Quisque ac accumsan leo. Curabitur elementum ligula in libero dictum, eu placerat lacus posuere.

 2. Ms. Karine Macejkovic DDS
  7. novembra 2018 at 13:07

  Reiciendis rerum ipsam sed repellendus et aliquid. Animi voluptas esse quis occaecati et et aut molestiae.

  Aspernatur minima velit ea quidem magnam praesentium vel. Sit sapiente deserunt quod totam. Cum inventore quis nisi laborum consequatur dicta numquam.

  Minima repellendus autem illo unde quaerat necessitatibus. Architecto quod doloremque enim eos voluptate. Dolorem ut consequatur maiores autem doloribus.

Comments are closed.

sk_SK